shampoo

احکام روابط زناشویی از نگاه دین اسلام

احکام روابط جنسی صحیح از دید اسلام 

دراین مقاله احکام صحیح روابط جنسی در ازدواج را از دید و قانون شرعی می‌بینیم. جدای از همه ی تحریف هاي دینی، اسلام در ذات خود دین و تفکر کاملی است، و ازدواج و روابطی که با معیار های اصلی اسلام اجرا شود بی شک دارای معایب نخواهد بود.

 

رعایت احکام شرعی در ازدواج باعث می شود که ازدواج سالمی داشته باشیم. این‌که چگونه با همسر خود برخورد کنیم و رعایت حقوق وی را درنظر بگیریم بسیار مهم است.

 

یکی از حقوق افراد روابط جنسی در ازدواج است که عدم رعایت آن به زندگی زناشویی ضربه سنگینی می‌زند و هر یک از زن و مرد را دچار آشفتگی می کند. روابط جنسی در ازدواج از نظر دین اسلام را در ادامه بخوانید.

روابط جنسی در ازدواج از نظر اسلام

عجله نکنید

اِذْ اَرادَ اَحَدُکُمْ اَنْ يَأتیَ زَوجَتَهُ فَلا يُعَجِّلْها فَأنَّ لِلْنِساءِ حَوائجحضرت امیر «ع» فرمود: وقتی کسی خواست با همسرش همبستر شود با عجله رفتار نکند که زن ها نیز حاجتی دارند.«۴» «مرد نباید فقط بفکر اطفاء شهوت خویش باشد بلکه باید زن و مرد هم دیگر را اشباع کنند تا تفاهم کامل میان انها برقرار باشد».

 

بانوان توجّه کنند

امام صادق «ع» فرمود: زنی نزد پیامبر بخاطر کاری آمد حضرت فرمود شاید تو ازآن زنان معطل کن هستی؟ پرسید این ها کیانند یا رسول الله؟ حضرت فرمود: زنی است که شوهرش با او کاری دارد «تمایل جنسی دارد» ولی او آن قدر معطّل می کند تا شوهر بخواب میرود.«۷» ودر حدیث دیگری پیامبر اکرم به بانوان فرمود: نماز خودرا طول ندهید تا شوهران خودرا ممنوع کنید «یعنی شوهر را اگر تمایل جنسی دارد معطل نکنید و لو به طولانی‌ کردن نماز»

 

بانوان امتناع نکنند

در روایت است که زنی نزد پیامبر اکرم «ص» آمد و از حقوق شوهر که بر عهده زن است پرسید: حضرت ضمن بیاناتی که در فصل حقوق زن و شوهر خواهد آمد از جمله فرمودزن نباید شوهر را «از بهره وری جنسی» از خود منع کند، گر چه بر پشت مرکب سوار باشد.

 

 

حیاء بد و خوب

امام صادق «ع» فرمود: بهترین زنان بانوئی است که چون با شوهر خلوت کند لباس حیا را از خود دور کند و چون لباس بپوشد لباس حیاء را هم بپوشد «۱۰» «از شوهر در مسئله جنسی مضایقه نکند ولی با دیگران با حیا باشد».پیامبر اکرم «ص» فرمود: برای هیچ زنی روا نیست که بخوابد مگر این‌که خویشتن رابه شوهر عرضه کند، به این‌که لباسهایش را در آورد، میان بستر شوهر رود و پوست بدن خویش رابه بدن شوهر بچسباند، اگر اینکار را بکند خودرا عرضه کرده است.«۱۱»

 

 

کارهای مکروه هنگام آمیزش

از امام علیه السلام سؤال شد آیا مرد به عورت زنش در حال آمیزش میتواند نگاه کند؟حضرت فرمود: اشکالی ندارد لیکن موجب کوری می شود «یعنی ممکن است فرزند کور بدنیا آید».«۳۳» حضرت امیر علیه السلام فرمود: هر گاه یکی از شما نزد همسرش میرود «هنگام آمیزش» سخن را کم کند، «هنگام دخول زیاد سخن نگویند». امام صادق علیه السلام فرمود: اگر مردی شب از سفر نزد اهل خود آمد مکروه است آمیزش کند، تا صبح شود.

 

حیا و شرم را رعایت کنید

حضرت علی علیه السلام به چارپائی عبور کرد که کنار راه با جفت خود آمیزش میکرد، حضرت صورت برگرداند، از حضرت سؤال شد چرا چنین کردی یا امیرالمؤمنین حضرت فرمود: سزاوار نیست که همانند این‌ها، انجام دهید که کار زشتی است، مگر این‌که آنرا پنهان کنید، به گونه‌اي که هیچ مردی و زنی نبیند.

 

آمیزش حرام

آمیزش جنسی با زن هنگامیکه حائض است، حرام میباشد، اما غیر از دخول، سایر لذت جوئیها حلال است، امام صادق علیه السلام فرمود: وقتی زن حیض شد بر شوهرش حرام است با او آمیزش کند زیرا خداوند «در قرآن» فرموده است: «برای آمیزش» نزدیک زن ها نشوید تا پاک شوند، سپس حضرت فرمود: مرد می تواند از زن خود در حال حیض از هر نظر بجز عورت او، بهره ببرد.

 

چه زوج‌ هایي موفق ترند؟

در حال حاضر خانواده‌ الزاماً یک نهاد اجتماعی و اقتصادی نیست و کارکردی پیدا کرده که افراد می خواهند در آن لذت ببرند. بهمین دلیل دراین سیستم اجتماعی آدم‌هایي که خیلی درونگرا باشند یعنی به نحو بیمارگونه‌اي درونگرا و جدایی‌گزین باشند شاید بتوان گفت ۲۰ تا ۲۵ درصد ازدواج را در رابطه زناشویی می بینند اما افراد طبیعی ۵۰ تا ۷۵ درصد ازدواج‌شان مربوط به رابطه زناشویی است.

در حال حاضر همسرگزینی بر اساس معیار فیزیکی و رفتاری است و بهمین دلیل همسر بعنوان همبستر باید ویژگی‌هاي مورد انتظار دو طرف را داشته باشد. باید طرف مقابل از نظر فیزیکی و رفتاری جذابیت جنسی، آمیزشی و زناشویی داشته باشد.

 

تیمم عروس خانم در شب عروسی چه احکامی دارد؟

آگاهی از احکام شرعی برای همه ی ما لازم است. احکامی که طبق معمول در طول روز با انها سرو کار داریم بعلت تکرار شدن برای ما یادآوری شان ساده است ولی برخی احکام به ندرت پیش می‌آید مثل احکام شب عروسی. عروس خانمی که چندین ساعت در آرایشگاه برای مهمترین شب زندگیش آماده شده است برای خواندن نماز باید چکار کند ؟ آیا تیمم عروس در شب عروسی صحیح است؟

 

تیمم عروس در شب عروسی

طبق نظر مراجع عظام تقلید، وجود آرایش در روز عروسی نمیتواند پوزش برای ترک وضو یا غسل و انجام تیمم بجای آن باشد.عروس خانم در روز عروسی از صبح به آرایشگاه می رود و تا آخر شب نیز باید آرایش بر روی صورتش باشد، دراین مدت طولانی طبق معمولً نگه داشتن وضو مشکل است؛ آیا تیمم عروس خانم دراین شرایط بجای وضو صحیح است؟ آیا می تواند نماز را آن قدر به تاخیر بیاندازد که دیگر فرصت وضو نباشد و تیمم کند؟

طبق نظر مراجع عظام تقلید، این موارد نمی‌تواند پوزش برای ترک وضو یا غسل و انجام تیمم بجای آن باشد و خانم هایى که براى مجلس عروسى و مانند آن آرایش مى کنند در هنگام وضو باید موانع وضو را برطرف کنند و وضو بگیرند. در اینگونه موارد، طبق معمولً بانوان متدیّن طوری برنامه ریزی میکنند و زمان رابه شکلی با آرایشگر هماهنگ می کند تا در انجام واجبات دینی خویش کوتاهی نکنند.

 

با توجه به این‌که بطور عادی، زمان این عمل از پنج یا شش ساعت تجاوز نمی‌کند، عروس می تواند در هنگام ظهر در آرایشگاه، وضو گرفته و نماز بخواند، سپس مشغول آرایش شود ودر فاصله مدتی که به نماز مغرب مانده از باطل شدن وضو پیش گیری کند و هم زمان با اذان مغرب، نماز خویش را بخواند.روشن است که اجرای این امر ممکن خواهد بود.

 

 

تیمم عروس در شب عروسی جایز است؟

البته باید توجه داشت که، این آرایش برای نماز صبح فردا باید پاک شود و موانع رسیدن آب به اعضای وضو برطرف گردد.

 

نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد تیمم عروس خانم در شب عروسی

چنانچه عروس خانم آرایش زیاد و غلیظ داشته باشد و امکان پاک کردن آرایش مذکور نباشد، درصورت امکان بر سنگ صاف تیمم کند اگر نمیتواند همان گونه نماز بخواند و بعداً اعاده کند.البته این مربوط به جایی است که واقعا نتواند آرایش را پاک کند، مثلاً فرصت لازم را نداشته باشد، اما اگر بتواند پاک کند و اینکار را برای نماز نکند گناه کرده است.

 

 

تیمم چیست؟

تیمم به معنی قصد کردن است، ولی در اصطلاح شرع، قصد کردن به خاک پاک را می گویند که بجای وضو و یا غسل ودر نبودن آب می باشد.

 

تیمم بر چه چیزهایی صحیح است؟

تیمم به خاک، ریگ، کلوخ و سنگ، اگر پاک باشند و همچنین به آجر، کوزه، سنگ گچ و سنگ آهک پاک قبل از پخته شدن، صحیح است. در هفت مورد، به جاى وضو و غسل باید تیمم کرد:

 

۱ – پیدا نکردن آب

۲ – مشقت بیش از حد

۳ – ترس از ضرر

۴ – نیاز به آب براى حفظ جان

۵ – نیاز به آب براى تطهیر

۶ – نداشتن آب مباح

۷ – نداشتن وقت براى وضو یا غسل

 

دستور تیمم، چهار چیز واجب است : اول نیت

 

دوم :

زدن تمام کف دو دست ، باهم ، بر چیزى که تیمم به آن صحیح است و بنابر احتیاط واجب ، همراه با ضربه باشد و گذاشتن دو دست بر زمین کافى نیست

 

سوم :

کشیدن کف هردو دست به تمام پیشانى و دو طرف آن ، از جایى که موى سر مى روید تا ابروها و بالاى بینى و بنابراحتیاط واجب باید دست ها روى ابروها هم کشیده شود

 

چهارم :

کشیدن کف دست چپ به تمام پشت دست راست و بعد ازآن کشیدن کف دست راست به تمام پشت دست چپ .

 

احکام تیمم

تیمم بدل از غسل و بدل از وضو، باهم فرقى ندارند، ولى احتیاط مستحب است در تیمم بدل از غسل ، بلکه در هر تیممى ، بعد از مسح پیشانى ، یک‌بار دیگر کف دست ها رابه زمین بزند و پشت دست ها رابه همین صورتى که گفته شد، با کف دست دیگر مسح کند. پیشانى و پشت دست ها را باید از بالا به پایین مسح کند و کارهاى آنرا باید پشت سر هم بجا آورد.

 

جنابت زنان در خواب | روش تشخیص جنابت زن چگونه است؟

زنان نیز ممکن است در خواب محتلم شوند.احتمال جنابت زنان در خواب کمتر از مردان است اما اگر یقین کرد که منی خارج شده غسل جنابت بر او واجب است.هر زن و مردی که یقین به خارج شدن منى پیدا کند بدون اشکال جنب است و غسل بر او واجب میباشد.

«منی» به مایع غلیظی گفته می شود که از غدد تناسلی مرد، به وسیله نزدیکی یا احتلام و یا استمنا بیرون می‌آید. بانوان مانند مردان، منی ندارند، ولی مایعی که همراه با اوج لذت جنسی است اگر از زن خارج شود حکم منی را دارد و موجب جنابت می شود. این مایع، در اوج شهوت «ارگاسم» خارج می شود و به دنبال آن، بدن سست می شود و انسان لذت میبرد.

 

آیت الله خامنه اي

به طورکلى اگر زن به اوج لذّت جنسى برسد ودر آن حال مایعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب است ولى اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.

 

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره جنابت زنان در خواب

در مورد احتلام زنان، هرگاه زنان به اوج لذّت جنسى برسند و هم زمان رطوبتى از انها خارج گردد «که غالباً همراه با سستى بدن است» رطوبت مذکور حکم منى دارد و باید غسل جنابت کنند.ودر صورت شک وظیفه اي ندارند.

 

آیت الله سیستانی

اگر شک کرد و آبی خارج نشده بود غسل واجب نیست.

 

آیت الله فاضل لنکرانی

اگر زن از رسیدن به ارگاسم در خواب متوجه شود و بعد از بیدار شدن یقین کند که به ارگاسم رسیده ودر آن حال مایعی خارج شده جنب می شود اما اگر نفهمد که به ارگاسم رسیده یانه و یا شک کند؛ مایعی هم اگر خارج شود پاک است و غسل ندارد.

 

آیت الله وحید خراسانی

لازم نیست که متوجه شوید که به ارگاسم رسیده اید یا نه، اگر متوجه شدید که همراه با این حالت رطوبتی آمده که از خروج آن لذت بردید دراین صورت جنب شده اید.

 

جنابت دختر مجرد در خواب

درست است که دختران مجرد از راه نزدیکی جنب نمی‌شوند اما امکان دارد در خواب و یا با دیدن صحنه اي شهوت انگیز و خدایی ناکرده با استمنا «خود ارضایی» جُنب شوند.بعد از جنب شدن غسل جنابت لازم می شود.

 

آیت الله مکارم شیرازی

دختران طبق معمول جنب نمیشوند اما هرگاه به اوج لذّت جنسى برسند و هم زمان رطوبتى از آن ها خارج گردد «که غالباً همراه با سستى بدن است» رطوبت مذکور حکم منى دارد و باید غسل جنابت کنند ولی درصورت شک وظیفه اي ندارند.

جنب شدن انسان، دو عامل دارد:

 

مقاربت کردن

بیرون آمدن منى، چه در خواب و چه در بیدارى، چه کم و چه زیاد، با شهوت و چه بى‌شهوت، با اختیار یا بى‌اختیار

 

 

 

جنابت چه زمانی رخ میدهد؟

هر زن و مردی که یقین به خارج شدن منى پیدا کند بدون اشکال جنب است و غسل بر او واجب میباشد و تا یقین پیدا نشود رطوبتى که خارج شده منى است، حکم به جنابت نمى‌شود و غسل واجب نیست و ناگفته نماند که خواهران کمتر یقین پیدا مى‌کنند.

 

روش تشخیص جنابت زن

انسان وقتى شک داشته باشد و نداند آنچه که بیرون آمده منى است یا نه، معیار شناختن آن در شخص سالم این است که با فشار و شهوت خارج شده و موجب سستى بدن گردد و ظاهر این است که در شخص بیمار و زن تنها شهوت کفایت مى‌کند.

 

آیا غسل جنابت زن جای گزین وضو می شود؟

ضمیمه کردن وضو به غسل مخصوصا براى زن در صورتى که قبل از خروج رطوبت با وضو نباشد احتیاطى است که ترک آن سزاوار نیست.بلکه احتیاط آن است که درصورت جمع نبودن سه حالت فوق اگر قبل از خروج رطوبت بی وضو بوده هم غسل کند و هم وضو بگیرد و اگر مسبوق به طهارت باشد فقط غسل نماید.

 

امام خمینی

غسل جنابت بر زن یا دختری که در خواب یا بیداری احساس شهوت به وی دست داده است اما در خروج منی شک دارد واجب نیست و اگر غسل نماید کفایت از وضو نمیکند.و چون وضو بعد از غسل جنابت حرام است راه احتیاط این است که یا قبل از غسل وضو بگیرد و یا بعد از غسل ابتدا به کاری که مبطل وضو است اقدام کرده سپس وضو بگیرد.

 

علائم جنابت در زن

منى علائمى دارد که در رساله نوشته شده است و تا یقین به خارج شدن منى پیدا نشود و یقین پیدا نشود که رطوبتى که خارج شده منى است، حکم به جنابت نمى شود و غسل واجب نیست و خواهران کمتر یقین پیدا مى کنند.

 

علائم منی در زن

طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زن ها خارج می شود، اگر همراه با شهوت «در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی» باشد در حکم منی است و باید غسل جنابت کند. بنابر این واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آن ها منی خارج شود یا نشود. همچنین طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زن ها خارج می شود، اگر همراه با شهوت «در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی» باشد در حکم منی است و باید غسل جنابت کرد.

 

حکم رطوبتهائی که از بانوان خارج می شود

همه ی مراجع ترشحات مزبور پاک است و غسل ندارد، مگر این‌که یقین کنند بول یا منی است.

 

جنابت زن در خواب و ابطال روزه

اگر زن با دیدن خواب یقین به جنب شدن پیدا نکند غسل لازم نیست.اگر زن بر اثر تحریک هاي جنسی به قدری تحریک شود که به اوج لذت و شهوت جنسی برسد ودر آن حال مایعی از او خارج شود جنب می شود.اگر به اوج لذت نرسد و مایع خارج شود و یا به اوج لذت برسد، ولی مایعی خارج نشود و یا شک کند که مایعی خارج شد یا نه، جنب نمی‌شود و غسل لازم نیست.

زن اگر یقین به خارج شدن منی پیدا کند، جنب می شود ولی اگر یقین پیدا نکند، جنب نمی‌شود.بنابر این مواقعی که زن بر اثر تحریک هاي شهوانی مقداری لذت می‌برد ودر آن حال رطوبتی از او خارج می شود، چون به اوج شهوت نرسیده، جنب نمیشود.

 

رطوبت خارج شده هم پاک است و وضو و غسل را باطل نمی‌کند.اوج لذت و شهوت به حالتی گفته می شود که در آن حال طبق معمول انسان از خود بی خود می شود و لذت زیادی میبرد و منی بیرون می ریزد. بعد از تمام شدن آن حال انسان احساس تخلیه شدن و ارضا می کند، حالت شهوتش تمام و بدنش سست می شود.حالت تحریک آمیزی که قبل از تخلیه شدن داشت، دیگر آن حالت را ندارد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *